Jdi na obsah Jdi na menu
 


O historii Yorkširského teriéra je toho známo jen velmi málo.Tito malí teriéři vznikli v polovině 19. století.Vyšlechtili je chudí tkalci z Anglie a Skotska pro které bylo obtížné chovat velké psy.Poddaní téměr z celé Anglie měli po dlouhá léta zakázáno lovit.Tyto zákony sahají až do 11. století.Aby se předešlo porušování tohoto zákazu, směli poddaní chovat jen velmi malé psy, kteří se podle všeobecného mínění nehodili k lovu.Psi poddaných byli používání především k lovu krys, potkánů a myší.V jejich skromných příbytcích docházelo často k invazím potkánů a to byl jeden z hlavních podnětů na vyšlechtění malého psíka, který by pomáhal tyto nepříjemné hlodavce likvidovat.Avšak kromě toho obohacovali svým chudým pánům jídelníček tím, že tu a tam ukořistili králíka nebo jinou zvěřinu přestože to bylo zakázáno.Oddanými pomocníky tkalců a textilních dělníků se stali teriéři ve velikosti fretky.VVvByli ocelově modré barvy se znaky zlatého odstínu na hlavě a končetinách.Středně dlouhá srst po celém těle a také v obličeji je chránila před zraněním při zápase s potkány.

V té době začali mít zájem vlastnit takového psa i zámožnější vrstvy Angličanů.Ve strachu před kapsáři nosili odvážné drobečky v kapsách kabátu jako ochranu před zloději.Vzrostla popularita.Zalíbil se i bohatým dámám, které psa ze Skotska s bohatou hedvábnou srstí starostlivým výběrem vyšlechtili do dnešní podoby.Kdykoliv se v minulosti odpovědní chovatelé snažili vyšlechtit toto plemeno na urcitou velikost, dbali vždy o zdraví zvířete.Yorkšírský teriér se zdravého chovu se obyčejně dožívá 10-15 let.Popularita tohoto psího plemene bohužel přispěla k tomu, že se Yorkšírští teriéři stali výnosným předmětem obchodování.V minulých letech používali nezodpovědní chovatelé k chovu čím dál menší zvířata, aby uspokojili poptávku po obzvláště malých psech.Ojediněle se tak děje ještě i dnes.Tím přicházejí na svět nedokonalí psí jedinci,u nichž se nedá očekávat,že budou dlouho žít.

Vůbec první výstava psů se konala v roce 1860 v BIRMINGHAMU.Zde se tito psi už předvedli.Posuzovatelé měli na rukou bílé rukavičky,aby mohli hmatem zjistit,jestli vystavovatel nepoužil vodní olovo,vosk na boty nebo jiné barvivo,aby docílil ocelově modrého lesku svého psa.To se však dodnes nikomu nepodařilo ani s moderními barvami.

Obrazek

První Yorkšírský teriér zapsaný v plemenné knize byl HUDDERSFIELD BEN který žil v letech 1865-1871 kdy tragicky zahynul.Byl zakladatelem chovu a je označován za praotce všech Yorkšírských teriérů ikdyž byl větší a těžší než jak to předepisuje dnešní standard pro Yorkšírské teriéri.Ocenění získal na 74 výstavách a byl také úspěšný v soutěžích zaměřených na zabíjení krys.

Obrazek

V roce 1880 se výstavy zúčastnilo už 18 jedinců a sklidili velký úspěch.Anglický Kennel klub uznal Yorkšírského teriéra v roce 1886 za samostatné plemeno vážící 2-6 kg.Za čtyři roky jeho váhu snížila na 1.80-3.50kg.                                   

Více než sto let patří Yorkšírský teriér mezi nejoblíbenější malá plemena psů.Má veškeré vlastnosti přizpůsobivého a zároveň hrdého psa.

Pokud uvažujete o koupi Yorkšírského teriéra měli by jste si uvědomit,že pes není dětská hračka a po celý svůj život 10-15let je zcela závislý na vaší péči.